Żaden z zębów własnych, żadna z prac protetycznych nie będzie długo mogła służyć Pacjentowi jeżeli nie zadba się odpowiednio o bazę - czyli o kość wyrostka zębodołowego. Kość jest tkanką plastyczną- jest mocna, gdy utrzymuje czyste zęby, a zanika, gdy zęby zostają usunięte lub są pokryte płytką bakteryjną i kamieniem nazębnym.
Gdy zęby nie są odpowiednio pielęgnowane, mają wpływ na ogólną kondycję dziąseł. Nieprawidłowe zabiegi higieniczne powodują odkładanie się na zębach płytki bakteryjnej - miękkiej, kaszowatej substancji, która z czasem zostaje przesycona związkami mineralnymi, występującymi w ślinie i zamienia się w kamień nazębny. Pacjent, podczas codziennych zabiegów higienicznych, jest w stanie oczyścić zęby jedynie z miękkich osadów. Twardy kamień nazębny może być niestety usunięty wyłącznie specjalnymi narzędziami ultradźwiękowymi i ręcznymi w gabinecie, przez lekarza dentystę lub higienistkę.
Aby oczyścić prawidłowo zęby potrzebnych jest często kilka wizyt w gabinecie. Po każdej wizycie higienistka instruuje Pacjenta, w jaki sposób powinien czyścić zęby, jakich środków dodatkowych powinien używać (nici dentystyczne, szczoteczki międzyzębowe, płukanki). Pacjenci z dużymi złogami nazębnymi i ze skłonnością do ich powstawania, powinni zgłaszać się na czyszczenie zębów nawet co trzy - cztery miesiące.
Harmonogram wizyt higienizacyjnych jest ustalany prze lekarza dentystę lub przez higienistkę.